HomeContact
Szkoła Podstawowa im. Jana Jasińskiego w Miernowie
Ostatnie Obrazy
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,411
Najnowszy użytkownik: EllAttilm
O Patronie

INFORMACJA O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI JANA JASIŃSKIEGO

JAN JASIŃSKI ps."JESION" urodził się dnia 5 grudnia 1912 w Jurkowie syn Piotra
i Marianny z domu Walocha w rodzinie chłopskiej. Był najstarszym z trzech synów. Rodzice posiadali gospodarstwo rolne o powierzchni 2.75 ha. Szkołę podstawową
w zakresie 7 klas ukończył w Wiślicy. Następnie ukończył Seminarium Nauczycielskie
im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Po ukończeniu Seminarium otrzymał bezpłatną praktykę w Szkole Podst. w Wiślicy,
która trwała dwa lata z tym, że w pierwszym roku po trzy godziny tygodniowo z języka polskiego i matematyki, a w drugim roku wszystkie godziny ze wszystkich przedmiotów. Po ukończeniu praktyki otrzymał etat nauczycielski w Szkole Podstawowej
w Kołaczkowicach koło Buska, gdzie pracował dwa lata. Później został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Bejscach gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej, następnie wrócił do rodzinnego Jurkowa.

W 1940 wstąpił w szeregi BCH nawiązując szerokie kontakty z konspiracyjnymi działaczami oświatowymi, często powiązanymi z ugrupowaniami politycznymi.
Jan Jasiński nie pracując stacjonarnie zawodowo podczas okupacji cały swój wysiłek poświęcił na organizowanie tajnych kompletów nauczania w zakresie pełnej szkoły podst.
i średniej ogólnokształcącej, na terenie powiatu pińczowskiego, m. in. taki komplet tajnego nauczania był zorganizowany w szkole we wsi Miernów. Komplet ten obejmował zakres nauczania szkoły postawowej i średniej i był przeznaczony nie tylko dla młodzieży
w wieku szkolnym ale także dla starszej pozaszkolnej. Jan Jasiński pełnił funkcję Konspiracyjnego Powiatowego Inspektora Szkolnego.

W dniu 22 kwietnia 1944 w szkole w Miernowie odbywały się egzaminy na dwóch kompletach liczących razem kilkadziesiąt osób. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzili kierownik szkoły w Miernowie Smak Stefan i jego żona Stanisława, Jan Jasiński w charakterze inspektora i inni. W czasie trwania egzaminów żandarmeria niemiecka otoczyła budynek szkoły i aresztowała nauczycieli i kilku uczniów, którym nie udało się zbiec. Jana Jasińskiego przewieziono do Buska na gestapo. Po dwunastu dniach bestialskiego traktowania nie wydając nikogo w dniu 4 maja został zamordowany i pochowany bez żadnego okrycia na cmentarzu żydowskim w Busku. W nocy z 6 na 7 -go maja oddział BCH dokonał ekshumacji w przewiózł go do Sielca k/ Wiślicy. Ostatecznie pogrzeb z honorami wojskowymi odbył się na cmentarzu w rodzinnym Jurkowie. Wszyscy boleśnie odczuli stratę człowieka, który poświęcił się dla oświaty i wyzwolenia narodowego. Pracując dla innych, sam był słuchaczem tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, trzeciego roku na wydziale filologii polskiej.